Blond a słońce

Angelika Szlagowska - salon fryzjerski ANGEL

Zacznijmy od tego, że melanina jest naturalną tarczą ochronną włosów, która chroni je przed słońcem. Ale czym właśnie jest melanina? Jest to grupa pigmentów, które występują w naszej skórze, naskórku i włosach. Melanina występuje w 2 typach barw: czerwono-żółtej i brązowo-czarnej. W skrócie, im więcej melaniny, tym ciemniejsze włosy, im mniej - tym jaśniejsze. Melanina działa jak tarcza ochronna, która powstrzymuje szkodliwe dla naszych włosów i organizmu promieniowanie UV. Cząsteczki melaniny są trwałe, ale na skutek promieniowania UV ulegają rozkładowi. I tu dzieje się coś ciekawego, ponieważ nasz organizm zaczyna tworzyć barierę ochronną (zauważa spadek melaniny), gdy dochodzi do jej spadku.

Jednakże, przy włosach wygląda to inaczej. Części włosów, które możemy dotknąć, składają się z martwych komórek. Organizm nie jest w stanie zwiększyć produkcji melaniny, włosy zostają rozjaśnione. Pamiętajmy, że choć w małych ilościach, promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszych włosów. Zdrowe włosy lśnią, ponieważ ich płasko ułożone łuski w warstwie osłonki włosa tworzą gładką powierzchnię, która równomiernie odbija padające na nie światło. Codzienne obciążenie, takie jak czesanie, mycie, a zwłaszcza rozjaśnianie, farbowanie i promieniowanie UV, uszkadza łuski osłonki włosa i sprawia, że jego powierzchnia staje się nierównomierna. Padające światło zostaje odbite w różnych kierunkach, co sprawia, że włosy stają się matowe i tracą połysk. Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu jest inna niż włosów farbowanych. W przypadku preparatów do koloryzacji dochodzi do uszkodzenia struktury włosów podczas oksydacyjnej zmiany koloru włosów, a zwłaszcza podczas rozjaśniania. Nie można w prawdzie tego cofnąć, ale można znacznie złagodzić skutki tych uszkodzeń. Po tego typu rodzaju zabiegach są konieczne preparaty do oczyszczania i pielęgnacji włosów, które pomagają w zachowaniu połysku i koloru.

Zwracamy szczególną uwagę na to, że farbowane lub rozjaśniane włosy należy szczególnie delikatnie oczyszczać, regularnie pielęgnować i ostrożnie się z nimi obchodzić. Tak więc włosy w kolorze blond są bardziej narażone na szkodliwe działanie słońca. Pielęgnacja włosów rozjaśnianych to nie lada wyzwanie, wiemy już, że ich struktura jest mocno naruszona i podatne są na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne.

Tak więc musimy skupić się na odżywianiu i wygładzaniu łusek - po to, by poprawić ich kondycję i ułatwić rozczesywanie, oraz zminimalizować negatywne skutki działania rozjaśniacza. Właściwie dobrany sposób pielęgnacji i codzienne dbanie o ich stan mogą przynieść naprawdę spektakularne efekty w postaci błyszczących, lekkich, sypkich i zdyscyplinowanych kosmyków.

Jakie produkty warto stosować na co dzień, jeśli chcesz utrzymać piękne włosy blond? Szampony z łagodnymi składnikami myjącymi, odżywki stosowane po każdym myciu, serum do zabezpieczenia końcówek, a także produkty do pielęgnacji, które zawierają nawilżenie, odżywienie, regenerację, np. ceramidy, witaminy A, B, E, F, H, olejek jojoba, kolagen morski lub olejek makadamia, itp. Do stylizacji warto stosować spreje ochronne i termoochronne.

Uważam, że produkty marki FourReasons do stylizacji i pielęgnacji włosów są idealnie dopasowane do włosów rozjaśnianych i farbowanych. W słoneczne dni warto również nosić nakrycie głowy.

Komentarze

Jeszcze niema komentarzy

Dodaj komentarz