KONSULTACJA PRZED STRZYŻENIEM

Aneta Beńkowska - BERKANO

Od zawsze przy wykonywaniu usługi strzyżenia na pierwszym miejscu stawiam na prawidłową konsultację. Jest to istotne i kluczowe, aby rezultat końcowy był dla klienta spełnieniem jego oczekiwań, dawał uśmiech i radość a dla fryzjera satysfakcję z wykonanej pracy. Klienci często zadają pytanie jakie aktualnie fryzury są modne? Osobiście uważam ,że modne jest to co komu pasuje. Zgadzam się oczywiście, że świat mody wyznacza nam pewne trendy na dany sezon, ale nie oznacza to że będą one pasowały każdemu klientowi.    Świadomy fryzjer aby zaoferować klientowi indywidualne podejście oraz kompleksową poradę, potrzebuje posiadać dogłębną wiedzę obejmującą solidne podstawy rzemiosła takie jak: 

 
  • -zakres umiejętności strzyżenia technik podstawowych, uzupełniających strzyżenie oraz technik podkreślających indywidualność stylu.
  • - korzyści wynikające ze strzyżenia.
  • - znajomość oraz umiejętność posługiwania się narzędziami wykorzystywanymi podczas strzyżenia.
  • - umiejętność rozpoznania ogólnego kształtu twarzy i jej symetrii w celu zaprojektowania optymalnej gammy fryzur.
  • - dobór fryzury odpowiedniej do proporcji ciała
  • -umiejętności postawienia odpowiedniej diagnozy w zakresie gatunku, struktury oraz kierunku porostu włosów.
  • -diagnozy skóry głowy i stanu włosów.

Na podstawie zebranych informacji fryzjer będzie mógł dobrać odpowiednią formę fryzury i zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów.

Strzyżenie to zabieg składający się z wielu czynności jakie fryzjer wykonuje na włosach porastających głowę klienta. Polega on na skracaniu (usunięciu) pewnej ilości włosów wraz z nadaniem im pożądanej formy.

Wybór odpowiedniego strzyżenia zależy od właściwie przeprowadzonej konsultacji fryzjera z klientem i diagnozy. Dobra komunikacja z klientem jest kluczem do sukcesu, dlatego warto przeznaczyć przed rozpoczęciem usługi około 10 minut na rozmowę. Każdemu fryzjerowi potrzebna będzie do tego umiejętność zadawania pytań oraz słuchania ze zrozumieniem. Do przeprowadzenia wywiadu najlepiej stosować pytania otwarte, zamknięte i wyboru. Aby rozmowa łatwiej i przyjemniej się toczyła warto zaproponować klientowi coś do picia. Rozmowę taką, jeżeli jest możliwość najlepiej przeprowadzić nie na stanowisku fryzjerskim, stojąc za plecami klienta, a np. siedząc w wygodnych fotelach czy kanapie. Kontakt bezpośredni jest wygodniejszy dla obu stron. Dodatkowo przełamujemy w ten sposób barierę wyższości , stajemy się przyjaźniejsi i wzbudzamy większe zaufanie. Dajemy klientowi poczucie, że mamy dla niego czas. Ważnym aspektem jest zadawanie pytań dotyczących co klientkom podoba się w ich włosach oraz czego nie lubią, jak wygląda ich domowa pielęgnacja i stylizacja .Dzięki odpowiedziom na te pytania fryzjer będzie mógł dowiedzieć się m.in.

  • - jak klientka często myje włosy?
  • - jakich kosmetyków używa do pielęgnacji ?
  • - jak dużo czasu poświęca na stylizację i jak ona wygląda?
  • - gdzie lubi budować objętość, a gdzie woli wygładzone elementy ?

Dobrze jest poprosić klientkę, aby ręką przeczesała swoje włosy, jej mowa ciała ,pozwoli zaobserwować czy woli fryzurę naturalną  czy objętościową.

Warto również zadać klientowi pytania dotyczące trybu jego życia, wykonywanej pracy, aktywności w ciągu dnia, aby dowiedzieć się  ile czasu klient może przeznaczyć na codzienną stylizację oraz jakie są jego umiejętności w tej kwestii.

 Im więcej informacji uzyskamy, tym łatwiej będzie wyciągnąć właściwe wnioski co do otwartości klientki na zmiany. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej rozmowie fryzjer będzie miał możliwość poznania oczekiwań, stylu życia i osobowości klienta, natomiast klient będzie czuł indywidualne podejście do tematu. Wszystkie te aspekty pozwolą  zaproponować odpowiednią fryzurę, tak ,aby była nie tylko ładna, ale i funkcjonalna.

Aby, właściwie dobrać formę strzyżenia kolejnym etapem konsultacji jest przeprowadzenie diagnozy stanu włosów. Diagnozę taką najlepiej przeprowadzać na włosach suchych, aby określić rodzaj włosów czy są normalne, suche, przetłuszczające się uwrażliwione oraz jaką mają strukturę czy są proste, puszące się , kręcone. Informacje te pozwolą na zastosowanie odpowiedniej techniki strzyżenia, jak również na doradztwo odnośnie domowej pielęgnacji i środków do stylizacji zaproponowanej fryzury. Dzięki temu klientowi łatwiej będzie odtworzyć fryzurę w domu.

Na koniec konsultacji należy przedstawić swoje wnioski, podsumować ustalenia i uzyskać zgodę klientki. Ustalenia takie dają poczucie komfortu zarówno fryzjerowi jak i klientowi oraz pozwalają rozwiać wszelkie wątpliwości(jeżeli takowe się jeszcze pojawią) przed wykonaniem usługi.

Komentarze

Jeszcze niema komentarzy

Dodaj komentarz